Laboratory Surfactants and Wetting Agents
- (2)
- (36)
- (3)
- (29)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (48)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (15)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (9)
- (8)
- (1)
- (48)
- (1)
- (3)
- (13)
- (11)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (50)
- (7)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (56)
- (57)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (6)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (3)
- (33)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (87)
- (14)
- (6)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (8)
- (73)
- (7)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (28)
- (1)
- (23)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (7)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (2)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (13)
- (47)
- (6)
- (17)
- (30)
- (3)
- (11)
- (3)
- (32)
- (10)
- (2)
- (12)
- (3)
- (35)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (7)
- (2)
- (4)
- (6)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (13)
- (10)
- (6)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (22)
- (3)
- (3)
- (18)
- (16)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (6)
- (4)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (25)
- (4)
- (5)
Filtered Search Results
Sigma Aldrich Hyamine™ 1622 Solution
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 121-54-0 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00011742 |
| Health Hazard 1 | Non-Hazardous |
| Synonym | (Diisobutylphenoxyethoxyethyl)dimethylbenzylammonium chloride solution |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Density | 0.998 g/mL at 20°C |
Sigma Aldrich Sodium xylenesulfonate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1300-72-7 |
|---|
Sigma Aldrich Sodium xylenesulfonate solution
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1300-72-7 |
|---|
Tween™ 20, Promega
BSA (bovine serum albumin) has been tested and qualified for optimum performance in immunoblotting applications with alkaline phosphatase antibody conjugates.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich MERPOL™ A surfactant
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Tween 20™, Hoefer™
CAS: 9005-64-5 Molecular Formula: (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 Molecular Weight (g/mol): 522.68 MDL Number: MFCD00165986 InChI Key: HMFKFHLTUCJZJO-UHFFFAOYNA-N Synonym: Polyoxyethylene Sorbitan Monolaurate PubChem CID: 443314 IUPAC Name: 2-{2-[3,4-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy}ethyl dodecanoate SMILES: CCCCCCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCO)C1OCC(OCCO)C1OCCO
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| PubChem CID | 443314 |
|---|---|
| CAS | 9005-64-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 522.68 |
| MDL Number | MFCD00165986 |
| SMILES | CCCCCCCCCCCC(=O)OCCOCC(OCCO)C1OCC(OCCO)C1OCCO |
| Synonym | Polyoxyethylene Sorbitan Monolaurate |
| IUPAC Name | 2-{2-[3,4-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy}ethyl dodecanoate |
| InChI Key | HMFKFHLTUCJZJO-UHFFFAOYNA-N |
| Molecular Formula | (C2H4O)y(C2H4O)w(C2H4O)x(C2H4O)zC18H34O6 |
Sigma Aldrich Sodium xylenesulfonate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1300-72-7 |
|---|
Triton™ X-100, Molecular Grade, Promega
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer, Inc CHAPS, White crystalline powder, Hoefer™
CAS: 75621-03-3 Molecular Formula: C32H58N2O7S Molecular Weight (g/mol): 614.883 InChI Key: UMCMPZBLKLEWAF-GBSSQDIOSA-N Synonym: 3-[(3-Cholamidopropyl)-Dimethylammonio]-1-Propane Sulfonate PubChem CID: 134129639 IUPAC Name: 3-[dimethyl-[3-[[(4R)-4-[(3R,5S,7R,8R,9R,10S,12S,13R,14R,17S)-3,7,12-trihydroxy-10,13-dimethyl-2,3,4,5,6,7,8,9,11,12,14,15,16,17-tetradecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-17-yl]pentanoyl]amino]propyl]azaniumyl]propane-1-sulfonate SMILES: CC(CCC(=O)NCCC[N+](C)(C)CCCS(=O)(=O)[O-])C1CCC2C1(C(CC3C2C(CC4C3(CCC(C4)O)C)O)O)C
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| PubChem CID | 134129639 |
|---|---|
| CAS | 75621-03-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 614.883 |
| SMILES | CC(CCC(=O)NCCC[N+](C)(C)CCCS(=O)(=O)[O-])C1CCC2C1(C(CC3C2C(CC4C3(CCC(C4)O)C)O)O)C |
| Synonym | 3-[(3-Cholamidopropyl)-Dimethylammonio]-1-Propane Sulfonate |
| IUPAC Name | 3-[dimethyl-[3-[[(4R)-4-[(3R,5S,7R,8R,9R,10S,12S,13R,14R,17S)-3,7,12-trihydroxy-10,13-dimethyl-2,3,4,5,6,7,8,9,11,12,14,15,16,17-tetradecahydro-1H-cyclopenta[a]phenanthren-17-yl]pentanoyl]amino]propyl]azaniumyl]propane-1-sulfonate |
| InChI Key | UMCMPZBLKLEWAF-GBSSQDIOSA-N |
| Molecular Formula | C32H58N2O7S |
Sigma Aldrich 2-Ethyl-1-hexanol
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 183°C to 186°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99.0% (GC) |
| Linear Formula | CH3(CH2)3 CH(C2H5)CH2OH |
| CAS | 104-76-7 |
| Molecular Weight (g/mol) | 130.23 |
| MDL Number | MFCD00004746 |
| Refractive Index | n20/D 1.431 (literature); n20/D 1.431 |
| Synonym | Isooctyl alcohol |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H18O |
| EINECS Number | 203-234-3 |
| Density | 0.833 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | -76°C (lit.) |
Sodium Dodecyl Sulfate, Ultrapure, 500 g, Innovating Science™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
CAS: 151-21-3 Molecular Weight (g/mol): 288.38
| CAS | 151-21-3 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 288.38 |
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences TERGITOL Type NP-9 | 127087-87-0 | MFCD00132411 | 500 mL
TERGITOL Type NP-9 | Mol Wt: 616 g/mol | 127087-87-0 | MFCD00132411 | 500 mL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Pylam Products Co Inc Pylam Fiber Identification Stain #4
Pylam Fiber Identification Stain #4. Pylam Products has been offering Pylam Fiber ID Stain #4 since the 1970s. For nearly forty years we have been supplying one of the greatest fiber identification systems to the pharmaceutical, textile, and manufacturing industries. Whether you need to comply with USP guidelines, internal quality control metrics, or are trying to determine the fibers that are in your product, Pylam Fiber Identification Stain #4 will help.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
CUBE BIOTECH Ultrasolute™ Amphipol 17; 1 g
1g of nanodisc copolymer Ultrasolute Amphipol 17 for the stabilization of membrane proteins outside the cell
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva Surfactant P20, Supplied as a Sterile, Filtered 10% Solution in Water
Buffer additive reducing adsorption of hydrophilic molecules to flow system surfaces.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More